VÍTEJTE V CHORVATSKU: Věčná inspirace!
COMPARE

Croatia Open tennis tournament ATP (Umag, Istria)

The ATP Croatia Open Umag is more than just an outstanding ATP World Tour tennis tournament. The event has helped to establish Umag as a symbol of high-quality Croatian tourism. In 2012, Marin Cilic became the first homegrown champion since the tournament’s inaugural edition in 1990.
Croatia Open tennis tournament ATP Info

Lighthouse Savudrija (Umag, Istria)

Savudrija is the oldest lighthouse on the Adriatic Sea. It was built in 1818. It is also the most northern Croatian lighthouse, located right next to Slovenian border and only 56 km south of Italian town Trieste.
Savudrija Info

Church of St. Mary (Umag, Istria)

A miraculous event determined the destiny of the church of St. Mary of Mercy on her construction outside the town walls. The old records say that a rich man named Paolo Razizze (Pavle Račica) from Buje, who had a vision of Our Lady in his dream in 1497, set out on a journey to a workshop in Venice in order to bring her statue to Buje.

Katoro beach (Umag, Istria)

Near the town Umag you can visit an attractive tourist settlement Katoro which gathers few highly categorized hotels. Here you can find high quality restaurants, shops and other facilities, and especially outdoor pools. On the beach Katoro you can take a rest but also have a great fun since there are offered many sport activites. The beach is awarded with a Blue flag.
Katoro beach Info

Ornithological reserve Mirna River delta (Umag, Istria)

The lagoons of the Mirna River delta and Tarski Cover create a perfect habitat for the migration, overwintering and nesting of birds of water habitats. This is where the Dunlin, a Siberian nesting bird, stops over when it flies across Croatia during summer migration in flocks of about 30 specimens. This area is soon to become a special ornithological reserve, giving it the formal framework needed for providing protection not only to the wide diversity of birds of living there, but also to the wetlands, one of the few remaining in the Mediterranean.

Nature Park Škarline (Umag, Istria)

Nature Park Škarline is an indivisible part of local identity . Visitors to the area sometimes miss the visit to Nature Park Škarline. It doesn’t take long to discover this perfectly preserved nature park, located only two kilometres from Brtonigla and named Škarline after the stream that springs in the park. Along its course to Mirna River, several kilometres to the south, the stream has created clummy, green canyon, unique of its kind in Istria. A vast landscape with meadows, two small lakes and a bridge is the first view of the park. Some benches and a tap for potable water make this picture-perfect area a great spot for a picnic.

Umag, Cestovní průvodce pro dovolenou v Umagu, Istrie


Umag Historie


Umag HistoryMalebné město Umag se rozkládá na severozápadním pobřeží Istrie. Starověcí Římané byli krásou této oblasti okouzleni natolik, že zde založili osadu Umacus. Ta byla vystavěna na malém ostrově a zachovala si svůj původní vzhled až do středověku. V době Římské kolonie pak bylo město opevněno a připojeno k pevnině. V roce 1268 se město dostalo do podruží benátčanů a stalo se důležitým přístavem. Ve 14. století přibyly pevné městské hradby, které se na jihovýchodě města zachovaly do současnosti. Město tvoří úzké uličky a kamenné domy z 15. a 16. století. Historických památek, které svědčí o bohaté minulosti, najdete v celém městě celou řadu. Mimo jiné sem patří: městské hradby s branami a padacím mostem, pevnost známá jako sídlo biskupa a mnoho renesančních a barokních budov. Prohlédnout si zde můžete také křesťanský sarkofág z 5. století. Umag je fascinující místo, kde se historie mísí s moderním světem. Dalšími památkami jsou kostel požehnané panny Marie s varhanami z 18. století a o sto let mladší zvonice, a také kostel sv. Pelegrina, patrona města. Umag je jedním z nejoblíbenějších turistických středisek. Kromě elitního jachtařského přístavu tu na vás čeká velká nabídka vodních sportů.