VITAJTE V CHORVÁTSKU: večná inšpirácia!
COMPARE

Croatia Open tennis tournament ATP (Umag, Istria)

The ATP Croatia Open Umag is more than just an outstanding ATP World Tour tennis tournament. The event has helped to establish Umag as a symbol of high-quality Croatian tourism. In 2012, Marin Cilic became the first homegrown champion since the tournament’s inaugural edition in 1990.
Croatia Open tennis tournament ATP Info

Lighthouse Savudrija (Umag, Istria)

Savudrija is the oldest lighthouse on the Adriatic Sea. It was built in 1818. It is also the most northern Croatian lighthouse, located right next to Slovenian border and only 56 km south of Italian town Trieste.
Savudrija Info

Church of St. Mary (Umag, Istria)

A miraculous event determined the destiny of the church of St. Mary of Mercy on her construction outside the town walls. The old records say that a rich man named Paolo Razizze (Pavle Račica) from Buje, who had a vision of Our Lady in his dream in 1497, set out on a journey to a workshop in Venice in order to bring her statue to Buje.

Katoro beach (Umag, Istria)

Near the town Umag you can visit an attractive tourist settlement Katoro which gathers few highly categorized hotels. Here you can find high quality restaurants, shops and other facilities, and especially outdoor pools. On the beach Katoro you can take a rest but also have a great fun since there are offered many sport activites. The beach is awarded with a Blue flag.
Katoro beach Info

Ornithological reserve Mirna River delta (Umag, Istria)

The lagoons of the Mirna River delta and Tarski Cover create a perfect habitat for the migration, overwintering and nesting of birds of water habitats. This is where the Dunlin, a Siberian nesting bird, stops over when it flies across Croatia during summer migration in flocks of about 30 specimens. This area is soon to become a special ornithological reserve, giving it the formal framework needed for providing protection not only to the wide diversity of birds of living there, but also to the wetlands, one of the few remaining in the Mediterranean.

Nature Park Škarline (Umag, Istria)

Nature Park Škarline is an indivisible part of local identity . Visitors to the area sometimes miss the visit to Nature Park Škarline. It doesn’t take long to discover this perfectly preserved nature park, located only two kilometres from Brtonigla and named Škarline after the stream that springs in the park. Along its course to Mirna River, several kilometres to the south, the stream has created clummy, green canyon, unique of its kind in Istria. A vast landscape with meadows, two small lakes and a bridge is the first view of the park. Some benches and a tap for potable water make this picture-perfect area a great spot for a picnic.

Umag, Cestovný sprievodca pre dovolenku v Umagu, Istria


História mesta Umag


Umag HistoryMalebné mestečko Umag leží na severozápadnom pobreží Istrie. Jeho krásu objavili rímsky šľachtici a založili mesto nazvané Umacus. Najskôr sa nachádzalo na malom ostrove na pozostatkoch rímskej stavby a zachovalo si stredovekú štruktúru opevneného mesta. V roku 1268 sa mesto rozšírilo a stalo sa významným prístavom. Bolo opevnené v 14. storočí a jeho steny sú na juhozápadnej strane čiastočne zachované až dodnes. Mesto si udržiava sieť úzkych uličiek, v ktorých sú kamenné domy z 15. a 16. storočia. Mnohé pozostatky historických budov sa nachádzajú v starom meste a všetky rozprávajú svoj príbeh o minulosti. Sú to: mestské hradby s mestskou bránou a mostom postaveným pred sto rokmi, pevnosť (jedna zo zachovaných pamiatok), súčasné Mestské múzeum, ktoré bolo kedysi mestským opevnením a bolo tiež známe ako Biskupské sídlo a Barokové a renesančné budovy. Mesto má množstvo historických pamiatok, ako je zamurovaný Ranokresťanský sarkofág z 5. storočia a kovová guľa v stene, o ktorej sa historici domnievajú, že je to guľa z dela armády Janova. Okrem toho je v meste zachovaných viac pamiatok: Farský kostol Najsvätejšej Panny Márie, ktorý má cenné úlomky historických objektov ako sú orgány z 18. storočia a zvonica zo 17. storočia, kostol sv. Pelegrina, ktorý je patrónom mesta. Umag je fascinujúce mesto naplnené starými dušami a modernou spoločnosťou, a je pokladom minulosti. Umag je jedným z najznámejších pobrežných letovísk. Bol to jeden z najprestížnejších prístavov námorníkov a mesto je známe aj ako športové centrum s dobre vybavenými športovými zariadeniami.